NEŽÁNR aneb Volnost poslechu hudby

28. března 2018 v 16:08 |  Hudba
NEŽÁNR - přesně takhle bych nazvala svůj žánr.
Proč to dělit? Hudba má spojovat - ne rozdělovat!

Jak rostu, mění se i styl, který poslouchám. Změnila jsem se hodně. Od Dády Patrasové, přes elektronickou hudbu, typický pop, rap, metal...

A teď?
Je mi to jedno.


Některé styly mám třeba více oblíbené, ale teď se chci věnovat něčemu jinému. Začala jsem nesnášet škatulkování, nemám ráda předsudky a snažím se tomu vyvarovat. Člověk je plný předsudků a to se týká i hudby. Jsem schopná poslouchat metal, rap, indie i pop a jsem tak spokojená. Nebudu už ta "tvrdá metalistka" nebo ta "děsně rap holka". NE, prostě nebudu. Chci si poslouchat to, co se mi líbí. A nehodlám se omezovat předsudky. Přece se nebudu omezovat jen, abych se vešla do nějaké škatulky. Že nemůžu poslouchat český rap, když jsem metalistka? Hah. Můžu a taky to dělám. Nesnáším ty předsudky ohledně toho, co můžu a nemůžu poslouchat když poslouchám tohle a tohle.

Hudba je něco, co mají rádi všichni (většina). Tak proč by nás měla rozdělovat? Boje mezi rozdílnými žánry jsou prostě stupidní. Bavím se s lidmi, kteří poslouchají k-pop, který já zrovna nemusím. Ale i tak, jsem je požádala, aby mi něco pustili, abych třeba změnila názor. Nebylo to tak strašný, jak jsem si to vybavovala. Bavím se s nimi naprosto normálně a to dokonce i o hudbě. Fascinuje mě, jak se někomu může něco líbit a mě naprosto ne a proto se snažím poznat jiné styly hudby z jiné stránky.

Ale i přes tohle všechno - není nad to si sednout s přáteli, kteří poslouchají to, co vy. Podobné žánry přitahují podobné lidi - většinou si spolu rozumí víc, nechápu, jak tohle funguje, ale je to tak. To ale neznamená, aby jsme z toho udělali sekty a bojovali proti sobě. Trocha tolerance by neuškodila. Proč nadávat na jiné styly? Většinou si tyhle lidi z toho ani nic neposlechli, jen se dozvěděli, že je to špatný styl a že je cool na něj nadávat, tak to dělají, aby se vytáhli před kámošema. Máme plné právo na to, nemít něco rádi, ale proč se tomu tak věnovat?

Když se zaškatulkujeme, neskutečně se omezujeme. Omezujeme se v chování, oblékání a hlavně v tom, co sami milujeme. Milujete rap ale i pop? Poslouchejte to a nebojte se to dávat na jevo. Tím nemyslím vnucovat to ostatním, ale když přijde na téma, co posloucháte tak to klidně přiznejte. Bude někdo ohrnovat nos? A chcete se s takovým člověkem bavit? Který vás netoleruje?

Pokud vám vyhovuje škatulka, zůstaňte v ní - na tom není nic špatně. Jde přece pořád o to, co se líbí vám. A jak se vy cítíte pohodlně.

Moje teta jednou řekla, že v pubertě má člověk potřebu někam patřit - zaškatulkovat se - a postupně se těhle škatulí vzdává, aby se cítil volný. Mluvila o tom samozřejmě podrobněji a já ji poslouchala, protože v mých očích je to člověk, kterěho bych měla poslouchat a učit se od něj.

Tohle píšu vlastně proto, že jsem byla právě ta metalistka, rockerka a punkerka. Rap byl pro mě zakázané slovo a pop je styl, z kterého se dělá sranda. Člověk se mění a vyvíjí a já zjistila, že mi škatulkování nevyhovuje. Nemám škatulku už pomalu v ničem. A cítím se volněji a svobodněji. Nejsem svázaná.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama