Ne-sebeláska je ne-téma?

6. dubna 2018 v 16:00 |  Pozitivita a Sebeláska
Začala jsem číst knihu o sebelásce a ozvala se mi holka ze školy, že ji taky čte. (Napsala mi) Popravdě, nikdy jsem se s ní nebavila. Je z jiné třídy, tichoučká, vypadá mile, moc hezká holka a já pomalu neznala ani její jméno. Když jsem se jí zeptala, proč knížku čte, byla jsem ... asi v šoku?

A sobecky ráda, zároveň nesobecky smutná.

Svěřila se mi, že o sobě dost pochybuje, že taky trpí nedostatkem sebelásky a chvíli jsme si psaly. O tom, že je to chvíli lepší, pak horší, že někdy přijdou strašný stavy nenávisti a jindy zase naprostý výbuch lásky k sobě. Obě to bereme jako cestu, možnost, jak se zlepšovat, ale spíše jako neskutečně ohavnou přítěž. Netušila jsem, že je v mém okolí někdo, kdo s tím má taky problém.

Proč se to lidi bojí dát na jevo? Samozřejmě je ovládá strach. Strach z toho, že si na ně budou lidi ukazovat prstem, že jsou slabí, že by to začali pozorovat a pomlouvat je. Tohle je ta ohavnost toho všeho. Někomu se s tím svěříte a on vám řekne, co blbnete, že jsi pěkná a že nemáš důvod nemít se ráda.

Musíme si uvědomit, že každý na sobě něco nemá rád. Jeho problémy. Nos, zuby, vlasy, velikost prsou, ramenou, chlupy, smrad, úsměv, problémy s pocením a je toho mnohem víc. A jsou i intimější věci, které se neřeší vůbec. Pak je tu i vnitřní stránka člověka, která se dá nenávidět stejně jako vzhled.

To, že někomu řeknete, že nemá důvod se nemít rád je zbytečně vyřčená věta. Každý své tělo vnímá jinak. Ano, měli by jste mít své tělo rádi, není důvod ho nenávidět, ale jde tady spíše o ten postoj lidí k tomu. Místo toho, aby se zeptali, co se vám nelíbí, jestli na tom pracujete, jestli se to lepší nebo co hodláte udělat pro to, aby se to zlepšilo, řeknou jen - nemáš důvod. Je to tak hloupé! Když to ten člověk řekl, tak už má důvod tohle tvrdit.

Nemít se rád je prostě ve společnosti nepřijímané a je na to kladen zvláštní, rozporuplný a neúplný postoj. A proto by se o tom mělo mluvit. Tohle sdílení je hrozná úleva, to je ten můj sobecký radostný názor na to. Ale je vždy skvělé, když na to nejste sami. Když víte, že nejste jedinný člověk na planetě, který si sám se sebou neví rady.

Zároveň tohle je věc, kterou nikomu nepřeji. Je to dráha do konce života, někdy padáte a pak začínáte znovu. Zažíváte stavy, kdy nevíte, co dělat, protože vše na sobě nenávidíte a tak jen brečíte. Svalíte se do postele a brečíte tak, že nemůžete dýchat a svírá se vám žaludek. Chytnu někdy takovýhle, v podstatě záchvat, a nevím, jak z toho ven. Dusíte se sami sebou a to je něco, co bych nikomu nepřála.

Jsem moc ráda, že jsem našla člověka, kterému tady na blogu budu říkat R. Je to slečna, moje kamarádka, ale máme spolu o hodně komplikovanější vztah, možná něco někdy napíšu, uvidím. Každopádně, jsem ráda, že ji mám, protože ona je schopná se mnou o mých problémech mluvit. Neoduzuje mě, podporuje mě...

Někdy, když se dostanu do toho svého depresivního stavu, tak mě (jak tomu říkáme) "nakope do prdele", abych si uvědomila, co to ze sebou dělám. Jinak by se tomu dalo říkat třeba profackování nebo promluva do duše. To jí fakt jde. Nakopat mě do prdele, protože to někdy potřebuji. Nebojí se se mnou o tom mluvit, je to naše běžné téma, stejně jako škola nebo hudba. Mělo by to být normální téma konverzace, nic, za co by se člověk měl stydět.

Sebeláska je teď momentálně hodně probírané a diskutované téma. Všichni zjišťují, že je to jedna z důležitých věcí v našem životě. Je to v pořádku nemít na sobě něco rád. Tisickrát důležitější je, si to uvědomit a začít na sobě pracovat.
 


Komentáře

1 Jeife Jeife | E-mail | Web | 10. dubna 2018 v 10:19 | Reagovat

Mě hodně pomohlo si sepsat důvody proč. Na jednu stránku fyzické, na druhu psychické, na třetí sociální. A pak ke každé věci ... odkud to pochází - např. vzorec z rodiny, nebo mi to někdo řekl. Pak jestli je to pravda a jak to vidím já. No a nakonec to nejdůležitější, co s tím můžu dělat a jestli s tím chci něco dělat nebo to přijmu jako svou součást a udělám z toho přednost.
Podle mě je hodně těžký se začít z fleku milovat a neřešit důvod, proč se nemám ráda :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama